Edukacja plastyczna jest najbardziej twórczym działaniem, które pozwala wyzwalać zarówno uczucia jak i emocje, a także co najistotniejsze, pozwala na samorealizację. Zajęcia plastyczne mogą mieć różne formy aktywności od rysowania, malowania, wycinania, lepienia do tworzenia większych form, bardziej rozbudowanych, w których wykorzystujemy wszystkie stymulujące sposoby pracy twórczej. Zabawy plastyczne dają możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień. Realizowanie różnych ćwiczeń ma ogromny wpływ na kształtowanie takich cech jak: wrażliwość na piękno, wyobraźnie, poczucie estetyki, pamięć wzrokową, kreatywność, cierpliwość oraz sprawność manualną. Dlatego też bardzo cieszy nas ogromne zainteresowanie ofertą wakacyjnych warsztatów plastycznych realizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie.
Od 5 lipca Dwór Szeptyckich zmieniał się w pracownię artystyczną zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Oferta wakacyjnych warsztatów w pierwszej odsłonie skierowana był do najmłodszych i to oni właśnie pracowali pilnie i dzielnie w pierwszym tygodniu. Prowadząca zajęcia plastyczka i malarka Małgorzata Głodowska-Marszałek wprowadziła grupę w tematykę warsztatów oraz zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zajęć. Rozpoczęliśmy od owocowo-warzywnych portretów inspirowanych twórczością, między innymi, Giuseppe Arcimboldo. Ograniczała nas jedynie wyobraźnia. W kolejnych dniach dzieci tworzyły pracochłonne lampiony oraz rzeźby z gliny i plasteliny. Inspiracją miały być pierwsze figurki tworzone przez człowieka, a także przedmioty użytku codziennego. Powstały przepiękne kolorowe miseczki i wazony oraz rzeźby przedstawiające postacie ludzkie i zwierzęce. Kolejnym artystycznym wyzwaniem było samodzielne wyprodukowanie gier do zabaw oraz stworzenie wakacyjnej mozaiki z kamieni naklejanych na karton. Po zakończeniu warsztatów dzieci odebrały pamiątkowe dyplomy z rąk Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie Wojciecha Tomkiewicza.
Drugi tydzień wakacyjnych warsztatów plastycznych przeznaczony był dla młodzieży i dorosłych. Warsztaty rozpoczęła rozmowa na temat malarstwa i jego podstawy, u których leży rysunek. Malarka Małgorzata Głodowska – Marszałek opowiedziała uczestnikom zajęć o perspektywie, świetle, cieniu, kompozycji, proporcji. W pierwszym dniu wykonywaliśmy szkice różnych przedmiotów używając linii pomocniczych aby jak najlepiej przygotować się do kolejnego dnia warsztatów, gdzie czekała uczestników pierwsza praca z farbą na płótnie. Trzeci dzień zajęć odbywał się w plenerze, na który udaliśmy się do pobliskiego Parku Szeptyckich. Każdy z uczestników znalazł sobie odpowiednie miejsce i kadr do namalowania. Efektem była bardzo duża różnorodność tematyczna powstałych obrazów. Następnego dnia inspirowaliśmy się człowiekiem i to właśnie ludzki aspekt był motywem przewodnim wykonanych prac. Następnie rozmawialiśmy o abstrakcji jako źródle wyrazu artystycznego. Powstałe podczas zajęć prace inspirowane abstrakcjonizmem były niezwykle zróżnicowane kolorystycznie, każda odzwierciedlała swojego twórcę i jego alter ego.
To były bardzo intensywne twórczo dwa tygodnie, mamy nadzieję, że każdy z uczestników zarówno tych mniejszych jak i tych trochę większych znalazła w naszej ofercie coś dla siebie. Dziękujemy prowadzącej zajęcia Małgorzacie Głodowskiej – Marszałek, że podzieliła się z nami swoimi umiejętnościami oraz pokazała nam jak możemy bawić się sztuką i plastyką. Niezmiennie cieszy nas tak duże zainteresowanie wakacyjnymi warsztatami plastycznymi. Dziękujemy naszym uczestnikom za to, że chcecie się rozwijać i pielęgnujecie swoje talenty i pasje. Mamy nadzieję, że zajęcia, w których uczestniczyliście pozostaną wspaniałym wspomnieniem z tegorocznych wakacji.