Zmartwychwstanie Chrystusa to najważniejszy akt w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym. Przeżywanie męki i ukrzyżowania jakie znajdujemy w ewangeliach od wieków silnie oddziaływały na ludzką wyobraźnię. Czas Wielkiego Postu, który jako samodzielna część wszedł do kalendarza liturgicznego na początku IV w., jako nawiązanie do czterdziestodniowego postu Chrystusa jest szczególnym okresem w wierze. Od zarania dziejów we wszystkich lokalnych kulturach okres ten cechuje bogata obrzędowość zarówno kościelna jak i ludowa. Ważne miejsce w tej obrzędowości zajmują pieśni. Bogata polska tradycja przeżywania Wielkiego Postu dziś niestety zanika i staje się przedmiotem znacznego uproszczenia. Chcemy Państwu tę tradycję udostępnić oraz przekazać w postaci klipów nagranych przez Zespół Korczyna, którego misją jest pielęgnowanie tradycji regionalnych.
W dawnych czasach dostęp do świątyń był ograniczony, było ich niewiele i często trzeba było pokonać wiele kilometrów pieszo, żeby pomodlić się w kościele. Wiele z modlitw i pieśni wykonywano w domach. Tak też było w okresie Wielkiego Postu. Zarówno Drogę Krzyżową jak i Gorzkie Żale odprawiano w zaciszu domowym. Warto wspomnieć, że nie posiadano modlitewników. W niedzielę rano odmawiano litanię albo Koronkę do Bożego Miłosierdzia a około 15 odprawiano Gorzkie Żale. Główną rolę odgrywała gospodyni, w której domu odbywały się modły, jako matka to ona przekazywała tradycję i kanon zachowania podczas modlitwy dzieciom. Nakaz żarliwej modlitwy i właściwej postawy był ściśle określony i wpływał na wychowanie potomstwa w wierze. Wszystkie prezentowane przez Zespół Korczyna pieśni były wykonywane podczas modlitw domowych. Zbierali się wówczas domownicy, rodzina czasami sąsiedztwo. Pieśni wielkopostne, Gorzkie Żale czy Drogę Krzyżową śpiewano z pamięci.
Pieśń „Wielka to miłość Boga Ojca była” opisuje bardzo dokładnie całą mękę pańską, ma aż 74 zwrotki, nie wiadomo kto ją ułożył, słownie przekazywana była z pokolenia na pokolenie, spisana została dopiero w XIX wieku przepiękną staropolszczyzną. Zespół Korczyna działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie w swojej działalności dba o kontynuację i przekazywanie tradycji domowej i środowiskowej naszego regionu. Co roku możemy podziwiać różne wykonania zarówno pieśni jak i obrzędów opartych na kulturze ludowej. Jest to swoista misja zespołu jaka chcą wypełniać w celu przekazania a tym samym zachowania dla przyszłych pokoleń tradycji kulturowych i regionalnych. Gromadzenie i praca nad materiałem polega na ciągłym poszukiwaniu i zagłębianiu się w treści ludowych przekazów słownych, pozyskiwaniu materiału od osób starszych, które pamiętają obrzędy i zwyczaje, w celu ich zachowania i rozpowszechniania kultury regionu bez przekłamań.
Przekazujemy Państwu kilka pieśni nagranych przez Zespół Korczyna, pieśni tych większość ludzi nie zna i nigdy ich nie słyszała, natomiast może je poznać za pośrednictwem łączy internetowych. Takich pieśni jest oczywiście więcej. W okresie, który teraz przeżywamy warto wejść na nowo w refleksję na temat cierpienia Jezusa i przygotować się do Świąt Wielkanocnych. Dziękujmy za fascynującą opowieść o genezie pieśni wielkopostnych, na bazie której powstał ten artykuł, Pani Agacie Pucykowicz – kierownikowi artystycznemu Zespołu Ludowego Korczyna oraz zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania nagrań.