Już po raz siedemnasty Korczyna na jeden dzień stała się stolicą pieśni i muzyki ludowej. 26 lipca na sali widowiskowej Domu Strażaka w Korczynie odbyła się XXXVI edycja Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej KROPA zorganizowana przez Stowarzyszenie REGIONALIZM, Wójta Gminy Korczyna, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie.
Na deskach korczyńskiej sceny stanęło 24 wykonawców. Zmierzyli się ze sobą w kategorii kapel, zespołów śpiewaczych, solistów-instrumentalistów, solistów-śpiewaków oraz w kategorii mistrz-uczeń.
Uczestników oceniało jury pod przewodnictwem dra Tadeusza Łopatkiewicza - etnografa, w składzie: dr Andrzej Karczmarzewski – etnograf, p. Maria Kula – etnograf, instruktor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Agnieszka Balawajder – etnograf, instruktor WDK, Jolanta Dragan, muzyk, etnograf, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Uczestników i gości przywitał wójt Jan Zych, życząc udanych występów.
Śpiewacy, instrumentaliści i zespoły zaprezentowały w tym roku wysoki poziom, doceniony przez publiczność oraz jury. Tradycyjny, ludowy repertuar, poruszający zazwyczaj sielską tematykę urozmaicony był ciekawymi wykonaniami pieśni sierocych. Wspaniałą formę przedstawili w zasadzie wszyscy instrumentaliści, na wyróżnienie zasługują szczególnie artyści grający na instrumentach nieco już zapomnianych (cymbały), a przecież pięknych i znakomicie wpisujących się w naszą tradycję muzyczną.
Przegląd był wydarzeniem nie tylko muzycznym, ale też integrującym różne pokolenia – najmłodsza uczestniczka miała cztery lata, najstarszy uczestnik sporo ponad siedemdziesiąt. Dobrze, że starsze pokolenia znajdują wśród dzieci i młodzieży godnych naśladowców.
Po zakończeniu przesłuchań konkursowych, czas oczekiwania na wyniki uprzyjemniły występy zespołu śpiewaczego Łem-my z Komańczy, Kapeli Zastawnych z Brzostka oraz Kapeli Jaślanie.
Niełatwo było wybrać zwycięzców. Przewodniczący jury Tadeusz Łopatkiewicz podkreślił wysoki poziom wszystkich wykonawców. Komisja oceniająca musiała zastosować szereg kryteriów ocennych, mierząc się w swej pracy z dylematami – np. jak ocenić wykonanie zachwycające formą, jednakże odbiegające od tradycyjnego?
PROTOKÓŁ Z WYNIKAMI DO POBRANIA
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody pieniężne. Specjalnym wyróżnieniem przyznanym przez jury było wytypowanie „najlepszych z najlepszych” na 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz na Festiwal Folkloru Polskiego 54. „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.
Ogromnym powodem do radości jest wysoki wynik reprezentantów naszej gminy. Kobiecy zespół śpiewaczy Korczyna zajął II miejsce w swojej kategorii, męski zespół śpiewaczy Korczyna – III miejsce, zaś p. Stanisław Gazda z Korczyny II miejsce w kategorii solistów - śpiewaków i śpiewaczek. Ponadto kobiecy zespół Korczyna wytypowany został do reprezentowania regionu na festiwalu w Kazimierzu Dolnym, zaś p. Stanisław Gazda – w Bukowinie Tatrzańskiej.
Przegląd poprowadził, jak zwykle z podhalańskim humorem i werwą, aktor Stanisław Jaskułka.
Nowością tegorocznej edycji przeglądu była transmisja on-line na gminnym profilu Facebook. Dzięki łączności internetowej, występy artystów mogły być śledzone przez widownię w różnych częściach świata. Forma przekazu podyktowana została ograniczeniami sanitarno-epidemiologicznymi. Transmisja spotkała się z przyjęciem na tyle ciepłym, że z pewnością na stałe wpisze się w tradycję przeglądu. Cała KROPA dostępna jest dla widza w archiwum pod linkiem – zapraszamy do oglądania!
Organizatorzy przeglądu serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w wydarzenie społecznikom, w szczególności członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Korczynie, p. Renacie Pelczar - korczyńskiej artystce-malarce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczynie oraz Szkółce Drzew i Krzewów Ozdobnych „Ogrodowo” Krystyny i Krzysztofa Pelczarskich z Korczyny.